Oparzenie termiczne
jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku oparzenia?
Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 200000 oparzeń. Jest to jeden z najbardziej bolesnych urazów. Statystyki pokazują, że nawet 50% oparzonych to osoby poniżej 15 roku życia. Zapoznaj się z zasadami postępowania. Pamiętaj, że oparzenie może stanowić stan zagrożenia życia.
Kiedy i gdzie najczęściej dochodzi do oparzeń?
Obserwacje pokazują, że najczęstszymi ofiarami oparzeń są dzieci w wieku od 0 do 4 lat, a najczęstszym czynnikiem są gorące płyny (25-50%). Do urazu oparzeniowego dochodzi najczęściej w domu.
Czy musze znać stopnie oparzenia?
W kontekście udzielania pierwszej pomocy nie jest to wiedza kluczowa. Ograniczone możliwości działania sprawiają, że zastosowana pomoc zwykle będzie taka sama niezależnie od stopnia oparzenia. Ponadto należy pamiętać, że właściwa ocena stopnia oparzenia na miejscy wypadku jest obarczona dużym ryzykiem pomyłki (stres, zabrudzenie rany, niesprzyjające okoliczności). Wobec tego wydaje się, że kluczowa jest wiedza w jakich sytuacjach bezapelacyjne należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe?
Dla potrzeb osoby niebędącej medykiem najważniejszymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego są:
– podejrzenie oparzenia dróg oddechowych. Każde oparzenie okolicy górnych dróg oddechowych (okolica twarzy) niesie za sobą ryzyko oparzenia dróg oddechowych- szczególnie ryzyko to wzrasta w przypadku oparzenia parą (ryzyko inhalacji gorącej pary). Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. Obawiamy się przede wszystkim rozwijającego się obrzęku dróg oddechowych. Najważniejsze jest w tej sytuacji aby obserwować poszkodowanego pod kątem objawów rozwijającej się duszności (świszczący oddech, niepokój, przyśpieszony oddech, problemy z mową lub zmiana barwy głosu/chrypka).
– duża powierzchnia oparzenia. W celu oceny powierzchni oparzenia najlepiej posłużyć się wiedzą, że powierzchnia dłoni osoby poszkodowanej to 1% całkowitej powierzchni ciała. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić powierzchnie oparzenia. Za oparzenie wymagające pomocy medycznej uznajemy z pewnością każde oparzenie którego powierzchnia przekracza 10%.
–okolica. Niezwłocznej interwencji medycznej wymagają oparzenia okolic szczególnie wrażliwych jak oczy, krocze, a także okolice stawów z uwagi na ryzyko niewłaściwego gojenia z pozostawieniem blizn ograniczających ruchomość w stawach.
Jakie wdrożyć postępowanie w przypadku oparzenia?
- Oceń czy miejsce w którym planujesz udzielać pierwszej pomocy jest bezpieczne.
- Oceń czy jest potrzeba wezwania Pogotowia Ratunkowego (jeśli masz wątpliwości zadzwoń pod numer 999 i zapytaj dyspozytora o instrukcje postepowania).
- Podczas udzielania pomocy pamiętaj o zebraniu wywiadu SAMPLE.
- Oceń czy jest możliwość zdjęcia odzieży z miejsca oparzonego. Zrób to tylko w przypadku gdy odzież nie przywarła do rany a jej zdjęcie nie powoduje bólu u poszkodowanego.
- Rozpocznij chłodzenie miejsca oparzenia. Zimna bieżąca woda przez min 30minut. W tym czasie postaraj się zorganizować opatrunek hydrożelowy. Jeśli jest on dostępny na miejscu możesz pominąć etap chłodzenia wodą i jak najszybciej położyć na ranę opatrunek hydrożelowy.
- Zapewnij poszkodowanemu komfort. Możesz przypomnieć poszkodowanemu o możliwości przyjęcia leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych. Pamiętaj, że oparzenia należy do bardzo bolesnych urazów.
Dlaczego opatrunek hydrożelowy?
- Zapewnia sterylne warunki. Opatrunek hydrożelowy umożliwia utrzymanie czystości w miejscu oparzenia.
- Działa przeciwbólowo poprzez chłodzenie miejsca oparzenia oraz ochronę przed podrażnieniem.
- Budowa opatrunku zapewnia przepuszczalność dla powietrza, a jednocześnie stanowi barierę dla bakterii.
- Opatrunek utrzymuje stałą wilgotność w miejscu oparzenia. Oznacza to że utrzymuje wilgotność w przypadku martwicy oraz absorbuje wysięk w przypadku jego obecności.
- natychmiastowe zastosowanie opatrunku zmniejsza ryzyko powstawania blizn przerostowych
- Nie przywiera do rany dzięki czemu zmiana opatrunku jest bezbolesna dla pacjenta
Czy opatrunek hydrożelowy powinien znaleźć się w domowej apteczce?
Opatrunek hydrożelowy jest obecnie preferowanym sposobem zaopatrzenia oparzenia na miejscu wypadku. W poniższym opracowaniu postaramy się przybliżyć Ci właściwe postepowanie w przypadku oparzenia oraz zaproponujemy sposób udzielania pomocy.
Jak prawidłowo walczyć z bólem u dziecka?
Paracetamol w dawce 10-15 mg/kg masy ciała dziecka co 4 godziny
i/lub
Ibuprofen w dawce 5-10 mg/kg. Masy ciała dziecka co 6 godzin.