Zaznacz stronę

Zatrucie tlenkiem węgla

czad zabija każdego roku kilkadziesiąt osób w Polsce

EDUKACJA

Jak rozpoznać zatrucie czadem?

Tlenek węgla to tzw. „cichy zabójca”

Każdego roku w Polsce umiera kilkadziesiąt osób z powodu zatrucia tlenkiem węgla. W tym samym czasie kolejnych kilkaset jest hospitalizowanych z powodu objawów ciężkiego zatrucia.

 

 

Tlenek węgla (CO) to bardzo podstępny zabójca. Jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, a to sprawia, że jest niewykrywalny bez wykorzystania specjalistycznych detektorów. Jest również gazem stale obecnym w powietrzu którym oddychamy. Jego obecność wynika ze stałego procesu powstawania tlenku węgla w wykorzystywanych na co dzień urządzeniach (piece, kuchenki gazowe, nieszczelne przewody kominowe).  Zasadniczą role odgrywa jego stężenie.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla powstaje na skutek niewystraczającego dostępu tlenu w trakcie procesu spalania. Sytuację tą obrazują następujące reakcje chemiczne:

  1. C + O2 -> CO2  – to proces spalania. Węgiel spalany jest w obecności tlenu, czego produktem jest dwutlenek węgla.

A co stanie się kiedy kolejne atomy węgla będą spalane w warunkach braku dostępu tlenu?

  1. C + CO2 –> 2CO – efektem spalania w warunkach niedoboru tlenu będzie powstawanie tlenku węgla (CO, czad).

Jakie stężenie czadu w powietrzu jest niebezpieczne?

Już przy stężeniu wynoszącym 0,02% w powietrzy którym oddychamy możemy zaobserwować pierwsze objawy zatrucia:

  • Lekki ból głowy po ekspozycji trwającej kilka godzin.

Jeśli stężenie gazu osiągnie 0,08% już po ok 30 min. zaobserwujemy takie objawy jak:

  • Zawroty głowy, wymioty a nawet zaburzenia przytomności i drgawki.

Jeśli zawartość gazu będzie nadal wzrastała i osiągnie wartość powyżej 0,30% objętości zaobserwujemy objawy już po kilku minutach:

  • Zaburzenia świadomości, wymioty, drgawki, a po ok. 30 min dojdzie do zgonu.

Stężenie powyżej 1% niesie ryzyko zgonu już po kilku minutach. Utraty przytomności możemy spodziewać się po kilku wdechach.

Jak możemy zmierzyć stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu?

Jedynym sposobem wykrycia podwyższonego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu jest wyposażenie się w czujnik czadu. Dostępnych na rynku jest wiele urządzeń w przystępnych cenach (ok. 100zł). Obecność w pomieszczeniu detektora tlenku węgla daje nam gwarancję wykrycia niebezpiecznego poziomu czadu.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Objawy mogą być bardzo niespecyficzne (tzn. u każdego pacjenta zatrucie może wyglądać inaczej). Jak przeczytałeś już powyżej stopień nasilenia objawów narasta wraz ze wzrostem stężenia CO w powietrzy którym oddychamy.

Spodziewana kolejność występowania objawów wygląda następująco:

Dlaczego tlenek węgla (czad) jest tak niebezpieczny?

Cząsteczka tlenku węgla jest „podobna” pod pewnymi względami do cząsteczki tlenu. Hemoglobina, cząsteczka która odpowiada w naszym organizmie za transport tlenu nie jest w stanie odróżnić cząsteczki tlenku węgla od tlenu. Oznacza to, że miejsca przeznaczone dla tlenu są zajmowane przez tlenek węgla (a trzeba pamiętać, że czad łączy się z hemoglobiną aż 250 razy łatwiej i bardziej trwale niż tlen). Efektem tego zjawiska jest brak możliwości transportu tlenu do tkanek i ich niedotlenienie! Objawy niedotlenienia są najmocniej wyrażane ze strony ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) – dlatego obserwujemy ból głowy, dekoncentracje, zaburzenia świadomości i drgawki.

Jak udzielić pomocy osobie zatrutej tlenkiem węgla?

Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo – nie podejmuj, żadnych działań które mogą narazić cię na niebezpieczeństwo.

  1. Wezwij pomoc (numer 112) i poinformuj dyspozytora o możliwości zatrucia tlenkiem węgla.
  2. Jak najszybciej wyprowadź/wynieś poszkodowano z pomieszczenia.
  3. Jeśli ewakuacja jest niemożliwe postaraj się zapewnić wentylacje (otwórz okna i drzwi), sam jak najszybciej opuść zagrożone miejsce.
  4. Oceń czy poszkodowany oddycha
  5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny ale ma zachowany oddech ułóż go w pozycji na boku i zadbaj o drożność dróg oddechowych.
  6. Jeśli poszkodowany nie oddycha jak najszybciej rozpocznij resuscytacje

Pamiętaj, że udzielać pierwszej pomocy możesz tylko w sytuacji kiedy jesteś pewien, że sam jesteś bezpieczny!