Zaznacz stronę

AED

AED Automatyczny defibrylator zewnętrzny

Nawet 350 tysięcy osób w Europie doznaje każdego roku zatrzymania krążenia poza szpitalem – mówimy wtedy o nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK). Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc jest warunkiem przeżycia oraz powrotu do zdrowia, dlatego zasadniczym postępowaniem w przypadku NZK jest jak najszybsze podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO – tutaj poznasz zasady prowadzenia resuscytacji). Obecnie jednym z kluczowych elementów resuscytacji jest wczesna defibrylacja  z wykorzystaniem AED (automatyczny defirylator zewnętrzny).

W pierwszych minutach od zatrzymania krążenia nasze serce jest jeszcze wrażliwe na wykonanie defibrylacji i istnieje wtedy możliwość, aby przywrócić jego pracę. Musimy pamiętać, że uciskanie klatki piersiowej to zabieg, który ma na celu doprowadzenie krwi do mózgu, a więc jest najistotniejszym elementem resuscytacji. Jednak samo uciskanie klatki piersiowej (masaż serca) bardzo rzadko powoduje powrót właściwej pracy serca. W tym celu została opracowana defibrylacja.

 

Sama defibrylacja nie jest niczym nowym i już w 1774 r. Dr Coban wykonał skuteczną resuscytację u Catherine Sophie Greenhill – 3 letniej dziewczynki, która wypadła z okna, straciła przytomność i doznała zatrzymania krążenia. Defibrylacja została wykonana przy użyciu przenośnego generatora prądu i okazała się skuteczna, a pacjentka wróciła do pełnego zdrowia.

Dzisiaj automatyczne defibrylatory zewnętrzne są urządzeniami dostępnymi powszechnie, np. na stacjach metra czy w budynkach użyteczności publicznej (oznaczone są skrótem literowym „AED”, ang. Automated External Defibrillator, automatyczny defirbylator zewnętrzny) – ich użycie jest bezpieczne i intuicyjne. Tutaj znajdziesz mapę dostępnych urządzeń w twojej okolicy. Zastosowanie defibrylatora przed przyjazdem pogotowia ratunkowego zwiększa szanse na przywrócenie pracy serca z 9% do 38%! Należy pamiętać, iż szansa na skuteczną defibrylację spada z każdą minutą. Jeśli defibrylator AED jest dostępny, to powinniśmy go zastosować niezwłocznie po rozpoznaniu zatrzymania krążenia – jeśli urządzenie znajduje się w zasięgu naszego wzroku dopuszczalne jest przerwanie uciskania klatki piersiowej w celu jak najszybszego zastosowania automatycznego defirylatora zewnętrznego (AED). Podczas szkolenia z pierwszej pomocy uczestnicy ćwiczą zastosowanie algorytmu z wykorzystaniem AED.

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego, na którym pokazujemy jak proste jest użycie defibrylatora AED.