Zaznacz stronę

Niemowlę się zakrztusiło – co zrobić?

Zadławienie – objawy i postepowanie

Niemowlę się zakrztusiło!

– co zrobić?

Zadławienie niemowlęcia

Zakrztuszenie to jedna z najczęstszych przyczyn asfiksji (uduszenia) dziecka poniżej 1 roku życia. Powód obaw wszystkich rodziców i temat wzbudzający największe zainteresowanie na kursach pierwszej pomocy.

Poniżej przedstawiamy objawy zakrztuszenia oraz zasady postępowania u niemowlęcia (tj. dziecka poniżej 1 roku życia).

Objawy:

  • na fakt,żę jest to zadławienie zwykle wskazują okoliczności – nagłe pogorszenie stanu dziecka podczas lub bezpośrednio po jedzeniu/karmieniu lub podczas używania zabawek zawierających małe elementy.
  • nagły początek
  • kaszel
  • cichy lub bezgłośny płacz
  • sinica (bardzo szybko pojawiający się objaw u najmniejszych dzieci)

Postępowanie:

  • w pierwszej kolejności oceń czy dziecko kaszle w sposób efektywny (czy jest szansa, aby kaszel spowodował usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych). Jeśli tak – postępuj tak, aby ułatwić dziecku kaszel
  • natychmiast wezwij kogoś do pomocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie krzyk o pomoc. Nie zostawiaj dziecka samego! Pomoc może okazać się niezbędna, np. w celu wezwania pogotowia, podczas gdy Ty będziesz udzielać dziecku pierwszej pomocy
  • jeśli kaszel dziecka jest nieefektywny lub nie ma go wcale, postępuj wg. poniższych zasad:

*trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy jest najlepszy moment na wezwanie pogotowia. Jeśli jest ktoś z Tobą, zrób to jak najszybciej – nawet jeśli Twoje działania będą skuteczne dziecko musi być zbadane przez lekarza! Jeśli jesteś sam, pamiętaj o możliwości skorzystania z głośnika – możesz wezwać pomoc nie przerywając udzielania dziecku pomocy.

Chwyć w dłoń żuchwę dziecka w celu stabilizacji. Uważaj aby nie uciskać ręką tkanek miękkich (szyi).

Połóż dziecko na swoim przedramieniu i wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Postaraj się oprzeć dziecko na swoim kolanie tak, aby było skierowane głową do dołu.

Jeśli powyższe działanie nie przyniesie rezultatu przekręć dziecko na plecy i wykonaj 5 uciśnięć dolnej części mostka. Powtarzaj obie techniki do skutku. Jeśli dziecko straci przytomność (zrobi się wiotkie) rozpocznij resuscytację.